Podnikatelský příběh

Stephanie Hellstedt
www.albamygroup.com

Jako vášnivý podnikatel jsem byla vždycky zaměřena na produkty a zákazníky, neustále jsem si ladila portfolio a měla jsem plné ruce práce hašení požárů když vyvstal problém týkající se zákazníků.

I když už nás bylo přes 20, měla jsem příliš málo na očích práci NA firmě a ne VE firmě. Proto jsem skoro nepřemýšlela o tom, jak bych opravdu měla a chtěla řídit a formovat svůj podnik.

Scale Up mi dalo přesně ty nástroje, které mi to umožnily a také mi dalo strukturovanou metodu, abych si udělal jasno, systematicky a krok za krokem, jak by ve skutečnosti měla fungovat moje společnost.

Zejména, pokud jde o lidi, objevoval se soustavný proud nových, náročných otázek a objevů: Kdo byli moji áčkoví hráči? Kde a jak najdu další takové? Kteří z lidí, co jsem měla na palubě, nebyli áčkoví hráči, ale spotřebovávali obrovské množství mé energie a času, aniž bych si toho všimla?

V tomto procesu jsem se nechala vést dvěma základními principy:

princip č. 1: Nejdříve kdo, potom co. Jinými slovy, nejdříve je nejdůležitější si ověřit že máte na palubě ty správné lidi, tedy, že je všechno v pořádku uvnitř, potom se budete věnovat zákazníkům a produktům, tedy tomu vnějšímu. To pro mě bylo zlomové zjištění. Od chvíle, kdy jsem začala věnovat více pozornosti tomu, jak získat dobrý tým, a začala postupovat zevnitř, vnější část se vyřešila téměř sama. Navíc mám zpátky vlastní život a nemusím pobíhat jako šílená a hasit problémy.

Zas a znovu, zásadní věc pro mě byla výzva od koučů Scale Up, abych se opravdu podrobně zamyslela nad tím, co dělám. Ze začátku to často bolelo, ale nakonec to vždycky bylo pro dobro věci, protože jsem cítila ten zápal, který vůči mě prožívali oba kouči. Nebyl to prostě program, který mechanicky odříkávají. Byl v tom opravdový zájem o můj podnik a přání, abych zažila zdravý růst svého byznysu.

Zároveň byla aktivní podpora velmi užitečná k tomu, aby mi ukázala, jak můžu sama s výhodou používat nástroje a nejlepší postupy z knihy Scaling Up. Mnoho na první pohled těžkých rozhodnutí se najednou zjednodušilo, jakmile jsem nástroje začala systematicky používat.

princip č. 2 Neexistují špatné týmy, pouze špatní manažeři. Nejdříve to byla opravdu hořká pilulka. Pokud ale budete vytrvale hledat způsoby, jak ovlivnit situaci, dá vám to neuvěřitelnou sílu a svobodu. Zároveň jsem si všimla, že alespoň ze začátku potřebuj hodně povzbuzování, od koučů Scale Up,abych použila tento princip. Dnes, když jsem udělala několik jasných personálních rozhodnutí, vidím, o kolik jednodušší a příjemnější je posouvat společnost kupředu jako tým. Už nejsem jediný tahoun, teď táhneme všichni za jeden provaz a správným směrem.