Zakladatel a partner

Roman Stupka

"Den, kdy se přestáváš učit je dnem, kdy začínáš umírat."


Od mládí byly hlavními koníčky Romana knihy a sport (basketbal, volejbal, fotbal, tenis). Sport postupně ztrácel na významu, vášeň pro knihy a vzdělávání mu zůstaly celý život.

Po studiu na VŠE, obor Mezinárodní obchod, získal 5 let praxe v oblasti obchodu s duševním vlastnictvím a transferu technologií (v PZO Polytechna) a také pohledy do fungování celé řady výrobních odvětví. A také zde mohl uplatnit své znalosti cizích jazyků – němčiny, angličtiny, základy japonštiny v praxi. Na jaře 1990 založil s německými partnery společnou firmu IHR s.r.o., která existuje dodnes. Po 2 letech prodal svůj podíl a na dalších 7,5 let spojil svoji kariéru s americkou firmou Bristol-Myers Squibb (na NYSE má označení BMY). Zkušenosti z budování pobočky jedné divize přes akvizice firem a tvorbu struktur umožňující rychlý růst až po řízení celkem 8 „business units“ (350 lidí, 1,5 mld.Kč obratu) mu umožnily následně získat pozice v TOP managementu významných firem (Česká pojišťovna, Český Telekom, Ericsson). A následně je využil v projektech krizového řízení ve 3 výrobních firmách (Grapo Technologies, ETA, Window Holding).

V těchto projektech mu velmi pomohly nástroje z metodologie Scaling Up, s nimiž se seznámil díky 1.workshopu Verne Harnishe v Praze v roce 2010. Snadnost jejich využití a výborné výsledky ho inspirovaly ke změně jeho kariérové strategie - místo „zachraňování špatných firem“ se od roku 2014 věnuje "rozvoji dobrých firem“, které mají potenciál dalšího růstu, zajímavé produkty, inspirující majitele. Firmy a jejich lídři často potřebují získat nové znalosti, dát novou motivaci zaměstnancům, nastavit lepší procesy, prostě získat novou energii pro další existenci a růst. Nebo pro exit majitelů či předání řízení někomu dalšímu – rodině či profesionálním manažerům.

Roman si svoje vzdělání neustále rozšiřuje - ve formálních kurzech na špičkových univerzitách (Harvard, Insead, London Business School, Columbia University) přes certifikace individuálního a týmového koučování až po neustálé studium knih a programů a pravidelné sdílení zkušeností v rámci globální organizace koučů. Jeho dlouhodobé aktivní členství v Young President Organisation (YPO) mající ca.25.000 členů (od roku 2006) mu přináší kontakty se špičkovými podnikateli a lídry a možnost sdílet jejich neocenitelné zkušenosti.